Secret City 5k for Haiti 2018

Default Division

Age Group Results

April 14, 2018


oak ridge track club oakridgetrackclub.org

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Stephanie Hall                                           93   25        8          21:54
       2    Kelly Davis                                             126   51       16          24:30
       3    Jenny Christmas                   CNS Y12                60   31       18          24:37

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Justin Yeash                                             62   30        1          19:07
       2    Jacob Price                                              77   30        2          20:49
       3    Mitchell Plunkett                                        99   23        3          20:57

Female master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Nancy Moore                                             127   51       22          25:12

Male master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Timothy Rutherford                                      128   55        5          21:13

Female grand master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Chang-Hong Yu                     Mulan                  91   56       31          28:10

Male grand master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    John Latham                       CNS Y12                15   51        7          21:32

Female veteran Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Gayla Cutler                                            104   70       61          35:30

Male veteran Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jeff Bock                         CNS Y12                53   60       20          24:42

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Estrella Perez-Rodniguez                                122   10       40          29:30
       2    Sydney Thompson                                          84   12       45          30:18
       3    Sarah Peplow                                            134   12       46          31:17
       4    Savanna Thompson                                        115   11       93          52:19

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Chase Glandon                                           110   12       27          27:05

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Amber McCarthy                    CNS Y12                66   24       51          31:42
       2    Madeline Daffron                                        106   21       70          38:38

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Andrew Stripling                                        105   23       71          38:38

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Amber Kramer                      CNS Y12                65   28       28          27:24
       2    Meredith Manning                  CNS Y12                35   25       33          28:17
       3    Andrea Ferencei                   CNS Y12               118   29       50          31:40
       4    Danielle Helton                                          92   26       81          45:00

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Joshua Melton                     CNS Y12                75   25       17          24:36
       2    Tucker Fritz                      CNS Y12                 7   27       30          28:02

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Temitope Asemota                  CNS Y12                 3   34       37          29:09
       2    Andrea Orton                                             39   33       38          29:17
       3    Brandy Hall Christina  Bumgarne   Ainsleys Angels       380   31       52          31:51
       4    Jennifer Griffis                  CNS Y12                68   34       66          37:15
       5    Bilqis Amatus-Salaam                                    100   32       67          37:21
       6    Megan Blevins                     CNS Y12                31   30       76          41:33
       7    Rikki Martz                       CNS Y12                81   33       89          48:25
       8    Casey Smith                       CNS Y12                45   31       92          49:58

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jimmy Kitchens                    CNS Y12                85   33        4          20:58
       2    Thomas Collier                    CNS Y12                16   32       10          22:24
       3    Brent Gallagher                   CNS Y12                61   34       15          23:51
       4    Daniel Sims                       CNS Y12                70   32       36          28:49
       5    David Ogle                                               36   34       68          37:21
       6    Clay Davis                        CNS Y12                80   34       90          48:25

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Sally Yeash                                              63   36       23          25:28
       2    Casey Carrigan                                           44   36       48          31:35
       3    Sara Keiser-Mindrup                                      47   36       49          31:35
       4    Keturah Eaton                                            98   36       60          34:14
       5    Heather Pridemore                 CNS Y12                54   36       64          36:25
       6    Stephanie Johnson                                        74   37       73          38:49
       7    Megan Watson                                            101   35       77          41:59
       8    Ashley Harris                     CNS Y12                32   35       79          42:54

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Ryan Hay                          CNS Y12                13   35        9          22:14
       2    Sam Lettiere                      CNS Y12                71   35       13          23:29
       3    Kevin Alexander                   CNS Y12               117   37       14          23:48
       4    Tony Grappin                      CNS Y12                41   35       19          24:40
       5    Joseph Angelini                                         129   39       32          28:14
       6    Caley Cook                        CNS Y12                 5   37       34          28:28
       7    Brian Andrews                     CNS Y12                21   39       41          29:36
       8    Ryan Johnson                      CNS Y12                64   39       74          38:50
       9    Justin King                       CNS Y12                14   35       91          49:41

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Michelle Williams                 CNS Y12                 2   40       26          26:39
       2    Jodi Thompson                     CNS Y12                78   41       35          28:42
       3    Uvalde Mendez                     CNS Y12               120   41       42          29:44
       4    Susan Starr                       CNS Y12                69   40       47          31:20
       5    Karen Lacey                       CNS Y12                 1   43       54          32:50
       6    Erin Rood                         CNS Y12               133   40       63          36:24
       7    Carey Norton                      CNS Y12                 9   41       65          37:00
       8    Leslie Daugherty                  CNS Y12                89   40       86          45:33
       9    Sharonda Glass                    CNS Y12               130   41       88          47:03
      10    Samantha Lawson                                         109   40       96          52:53
      11    Amy Kitts                         CNS Y12               131   44       97          52:54

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Geoff Milanovich                                        116   41        6          21:24
       2    Ian Driskill                                             24   40       21          25:11
       3    Robert Landis                     CNS Y12                11   40       53          32:36
       4    Ron Keeton                        CNS Y12                94   44       84          45:13

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Korey Wheatley                                          107   47       78          42:26
       2    Vicki Whited                                            102   49       94          52:24

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jay Everett                       CNS Y12                12   45       29          27:24
       2    Vince Cain                                              111   48       39          29:26
       3    Brice Graham                      CNS Y12                17   45       43          29:48
       4    Don Goins                         CNS Y12               119   47       55          32:52
       5    John Evans                        CNS Y12                34   46       85          45:14

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Melissa Peplow Vicky Wallace      Team 2 for 1          381   50       62          36:13
       2    Tracy Nelson                      CNS Y12                96   51       83          45:13

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Sam Lariviere                     CNS Y12               125   54       11          22:59
       2    Terry Crowe                       Ainsleys Angels       382   52       12          23:18
       3    Peter Emanuel                                           132   51       24          25:57

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Susan Little                                             51   58       44          30:00
       2    Terry Gonzalez                                           56   56       57          32:56
       3    Connie Smith                      CNS Y12                19   55       58          33:44
       4    Sally Goade                                             108   59       75          41:05
       5    Bobbie Vrooman                    CNS Y12                20   58       95          52:53
       6    Peggy Campbell                    CNS Y12                83   57       98          55:44

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Timothy Burke                     CNS Y12               121   57       56          32:53
       2    Gilbert Chan                                             90   55       82          45:11

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Carol Miller                                             97   61       72          38:47
       2    Laverta Hardin                    CNS Y12                 6   60       80          44:27

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Dan Campbell                                             52   69       87          45:50

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Pat Tompkins                                             86   70       69          38:21

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    John Byrd                                               103   71       25          26:24
       2    Emmett Walker                                            23   70       59          33:58