Norris Dam Challenge 2016

Default Division

Age Group Results

January 16, 2016


oak ridge track club oakridgetrackclub.org

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Meg Guy                           Roan Mt  TN           213   35        9        52:45.1

Female master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Marie Palko                       Nashville  TN         275   54       13        54:06.4

Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Tamra Smith                       Shelbyville  TN       277   55       53      1:06:34.3

Female 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Emily Groves                      Murfreesboro  TN      267   12       42      1:02:27.0
       2    Brooke Mende                      Maryville  TN         269   16       61      1:09:26.2
       3    Katelyn Lepley                    Cookeville  TN         52   16       67      1:10:58.0
       4    Allie Biggar                      Friendsville  TN      261   17       73      1:13:36.0
       5    Stephanie Paul                    Oak Ridge  TN         226   18       84      1:19:07.9

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Ellen Carnes                      Seymour  TN           205   26       21        56:20.9
       2    Samantha Palko                    Nashville  TN         274   22       50      1:06:29.6
       3    Serra Kerley                      Andersonville  TN     254   24       51      1:06:29.6
       4    Justine Holzman                   Knoxville  TN         242   27       92      1:20:58.0

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jessica Remmert                   Johnson City  TN      209   32       29        57:51.0
       2    Holly Niznik                      Knoxville  TN         256   36       38      1:02:05.4
       3    Karen McNeany                     Knoxville  TN          74   34       39      1:02:08.5
       4    Candice Doolan                    Knoxville  TN         246   33       74      1:13:56.7
       5    Christy Herron                    Knoxville  TN          64   37       79      1:17:39.1
       6    Brandi Jones                      Cookeville            245   33       80      1:17:50.4
       7    Samantha Blair                    Greenback  TN         264   35       82      1:18:06.6
       8    Jessica Horton                    Knoxville  TN         262   34       83      1:18:29.2
       9    Christy Perkins                   Knoxville  TN         248   35       85      1:19:23.5
      10    Joey Sparks                       lake city  TN         272   37       87      1:20:02.5
      11    Jennifer Jones                    Oliver Springs  TN    299   33       97      1:26:07.6

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Marsha Morton                     Lafollette  TN        297   49       15        55:27.3
       2    Christy Groves                    Murfreesboro  TN      268   43       27        57:19.9
       3    Lisa Zaccarelli                   Nashville  TN          35   46       40      1:02:13.1
       4    Amy Jones                         Louisville  TN        263   47       46      1:03:55.2
       5    Hilary Gallegos                   Knoxville  TN         281   44       62      1:09:49.3
       6    Tennie Summitt                    Franklin  TN          258   41       89      1:20:29.7
       7    Sharon Melius                     Tullahoma  TN         233   49       96      1:22:35.2
       8    Tammy Burton                      Friendsville  TN      241   46      105      1:37:18.0

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Terri Kerley                      Andersonville  TN     255   52       56      1:07:30.3
       2    Tina McPeek                       Cookeville            244   53       91      1:20:55.4
       3    Karen Gurley                      Jackson  TN           222   54      100      1:32:01.8
       4    Diame Taylor                                             24   59      102      1:35:49.1

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Marie Tedesco                     Jonesborough  TN      271   67       72      1:12:33.7
       2    Patricia Cole                     Goodlettsville  TN    238   63       77      1:16:25.2
       3    Shirley Sirois                    Clinton  TN           202   68       95      1:21:52.7
       4    Leann Adkins                      Jacksboro  TN         273   62       98      1:28:07.4
       5    Doris Brown                       Cookeville            280   67       99      1:28:47.8

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Phyllis Sizemore                  Knoxville  TN         230   70      103      1:35:51.4
       2    Janet Lowe                        Cookeville  TN        216   72      106      2:02:28.0
       3    Wendy Williams                    Oak Ridge  TN         224   83      108      2:36:50.0

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Eric Nelius                       Tullahoma  TN         232   20        1        44:46.8

Male master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Randy Davis                       Gleason  TN           217   46        4        48:58.9

Male Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Dan Smithhiscer                   Mount Juliet  TN      293   59        6        50:29.6

Male 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Donovan Davis                     Gleason  TN           219   18        7        51:38.1
       2    Wyatt Groves                      Murfreesboro  TN      266   14       17        55:39.1
       3    Corey Shaffer                     Maryville  TN         270   15       18        55:40.3
       4    Trent Cooley                      Maryville  TN         257   16       20        55:50.9
       5    Andrew Nelius                     Tullahoma  TN         231   17       24        56:46.1
       6    Paxton Davis                      Gleason  TN           218   15       35      1:01:37.4
       7    Daniel Frost                      Baxter  TN            252   14       43      1:03:33.7
       8    William Cleveland                 Knoxville  TN         285   19       65      1:10:39.3

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Ryan Delaney                      Dresden  TN            75   26        3        48:08.9

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Andrew Wioniewski                 Ashland City  TN      300   33        2        47:58.3
       2    Brian Engelstad                   Knoxville  TN         227   38       25        56:57.7
       3    Jonathan Rester                   Knoxville  TN         249   32       44      1:03:46.9
       4    Caleb Hart                        Nashville  TN         289   35       45      1:03:49.8
       5    Bryan Sambat                      Knoxville  TN          73   39       52      1:06:32.4
       6    Wil Jones                         Knoxville  TN         239   31       55      1:07:21.3
       7    John McGee                        Hermitage  TN           9   34       57      1:07:42.3
       8    Jason Kilby                       Grimsley  TN          295   37       75      1:14:13.6
       9    Jason Romodine                    Knoxville  TN          72   37       78      1:17:38.9
      10    Larry Perkins                     Knoxville  TN         247   38       86      1:19:24.2
      11    Trinity Smith                     Oneida  TN             18   35       93      1:21:01.8

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    David Zucker                      Memphis  TN           294   43        5        49:29.4
       2    Will Runion                       Limestone  TN         279   46       10        53:14.6
       3    Brian Lawhern                     Roan Mt  TN           215   45       12        53:45.4
       4    Michael Lepley                    Cookeville  TN         25   41       14        54:33.4
       5    Kevin Frost                       Baxter  TN            253   46       32        59:43.1
       6    Bill Redden                       Dickson  TN            63   44       36      1:01:54.2
       7    Vinh Vu                           Jacksboro  TN         250   47       66      1:10:39.8

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    David Hatter                      Dresden  TN            21   54        8        52:04.7
       2    Stephen Gallegos                  Knoxville  TN         282   52       11        53:20.2
       3    Tommy Kell                        Rock Island  TN       236   53       19        55:44.6
       4    James Zatlin                      Mcminnville  TN       298   55       22        56:25.1
       5    Arthur Ricker                     Greeneville  TN       292   57       28        57:28.8
       6    Terry Walter                      Crossville  TN        296   54       30        58:31.6
       7    Terry Quilen                      Tullahoma  TN           5   53       37      1:02:01.7
       8    Andy Nelius                       Tullahoma  TN         234   53       47      1:04:05.9
       9    Alex Leithner                     Nashville  TN         214   57       54      1:07:12.5
      10    Thomas Palko                      Nashville  TN         276   53       59      1:08:37.4
      11    Stan Hamaguchi                    Maryville  TN         243   54       64      1:10:14.3
      12    David Hajdik                      Cookeville            251   59       71      1:12:27.9
      13    Wade Anderson                     Readyville  TN         23   54       76      1:14:38.1
      14    Lee Robertson                     Oak Ridge  TN         284   54       90      1:20:49.8
      15    Mark Rees                         Buckeye  AZ            20   59       94      1:21:24.1

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Bob Finch                         Lafollette  TN        278   63       16        55:32.3
       2    Guy Giles                         Knoxville             260   64       23        56:39.1
       3    Bob Townsend                      Limestone  TN         208   65       26        57:12.0
       4    Danny Crossett                    Jackson  TN           223   60       31        59:24.0
       5    Bill Dickerson                    Gray  TN              225   66       41      1:02:14.3
       6    William Hart                      Birch Run  MI         288   67       48      1:04:31.6
       7    Kenneth Sirois                    Clinton  TN           201   68       49      1:04:50.0
       8    Paul Vondohlen                    Bon Aqua  TN          212   63       63      1:09:56.5
       9    Bryan Harmon                      Columbia  TN          259   64       68      1:11:06.0
      10    Michael Maney                     Oneida  TN             19   66       70      1:12:04.5
      11    Randy Cole                        Goodlettsville        237   62       88      1:20:13.2
      12    Monte Lowe                        Cookeville  TN        290   68      104      1:36:22.0

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Sergio Bianchini                  Chattanooga  TN       221   74       33        59:55.9
       2    Jc Kelley                         Baxter  TN            211   71       34      1:01:26.8
       3    Gary Anderson                     Lebanon               210   75       58      1:08:34.4
       4    Larry Nelson                      Hixson  TN            207   72       60      1:08:58.2
       5    Lee Roy Hurst                     Midway  TN              6   71       69      1:11:28.7
       6    Earl Sizemore                     Knoxville  TN         229   72       81      1:17:52.6
       7    Daniel Chamley                    Andersonville  TN     265   73      101      1:32:29.7
       8    Stephen Khleif                    Cookeville  TN        235   80      107      2:02:53.0